Viroplastic

Viroplastic

Ministři Marksová a Mládek a primátor města Frýdek - Místek navštívili společnost CDS - VIROPLASTIC CZ

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a primátor města Frýdek - Místek Michal Pobucký navštívili v úterý 23. srpna výrobní závod společnosti CDS - VIROPLASTIC CZ.

Členové české vlády navštívili výrobní závod společnosti CDS - VIROPLASTIC CZ v průběhu jejich oficiální návštěvy města Frýdek-Místek. Během návštěvy se ministři zajímali o nové využití brownfieldů a o ekonomické a sociální podmínky města. Jednání se tak dotkla i průmyslových zón  firem aktivních ve městě a okolí. „Představitelé města Frýdek-Místek chtěli ukázat ministryni Marksové a ministrovi Mládkovi dobře fungující firmy, jež působí ve Frýdku-Místku. Proto si vybrali naši společnost CDS - VIROPLASTIC CZ v průmyslové zóně Lískovec. Ministři navštívili také naši výrobu umělohmotných víček, jež je v srpnu v plném provozu,“ uvedl ředitel společnosti CDS - VIROPLASTIC CZ Karel Kadlubiec.

Členové vlády se v průběhu návštěvy dotkli i problémů, jež sužují místní podnikatele. Ve městě, kde je nadprůměrná míra nezaměstnanosti, mezi ně patří i nedostatek kvalifikované pracovní síly. „I my tento problém pociťujeme, například v rámci středního technického vzdělání nám chybí program zaměřený na techniky vstřiků plastu. Proto si náš personál musíme vzdělávat sami,“ dodává Karel Kadlubiec. „Dalším problémem je, jak udržet ve městě mladé lidi. Ti nejvíce perspektivní a nadaní totiž velice často odchází do větších měst nebo do zahraničí.“

Výroba umělohmotných víček, která je hlavní aktivitou společnosti CDS - VIROPLASTIC CZ, je navíc sezónní a vyvíjí se dle spotřeby balených vod a dalších nápojů. „Šest měsíců jede naše výroba sedm dní v týdnu, ale po zbytek roku jen pět,“ říká Karel Kadlubiec. „Upozornili jsme tak ministryni Marksovou, že sezónní výroby, jako je ta naše, by potřebovaly pružnější pracovní smlouvy. Část našeho personálu totiž pracuje jen v období vysoké výroby. Kvůli Zákoníku práce je však nemůžeme dlouhodobě zaměstnávat na dobu určitou, protože po určité době jsme povinni jim nabídnout smlouvu na dobu neurčitou. Stává se tak, že kvůli tomuto omezení se musíme rozloučit s kvalifikovanými zaměstnanci,“ popisuje situaci Karel Kadlubiec.

Sezónnost se odráží samozřejmě i na objemech výroby. CDS - VIROPLASTIC CZ vyrábí totiž just in time a odbyt je tak těsně propojený s prodejem balené vody a dalších nápojů. „Roky 2014 a 2015 byly rekordní kvůli velice teplému létu. I letos však udržíme podobnou úroveň výroby, ačkoliv letošní léto bylo citelněji chladnější,“ dodává Karel Kadlubiec.